صفحه اصلی

منو

جستجو

عدم تحمل لاکتوز به عنوان یک اختلال ناشی از ناتوانی در جذب لاکتوز توسط سیستم گوارشی مشخص می شود. این اختلال فرآیندی را به همراه دارد که در آن باید به الگوی مصرف و مواد مغذی مصرفی توجه شود. غذاهای مختلفی وجود دارد که می تواند برای عدم تحمل لاکتوز مفید باشد که در جامعه بسیار رایج است. همچنین محصولات جایگزینی وجود دارد که افراد مبتلا به این اختلال می توانند از آنها استفاده کنند. در این مقاله تمام جزئیات مربوط به یعنی لاکتوز، علت عدم تحمل لاکتوز، سوالات و محصولات جایگزینی که می توانید در خانه تهیه کنید را بررسی کرده ایم! به خواندن ادامه دهید و با تمام جزئیات در مورد موضوع آشنا شوید!

لاکتوز چیست؟

سوال لاکتوز چیست یکی از کنجکاوترین موضوعات اخیر است. لاکتوز موجود در شیر و محصولات لبنی قندی است که به نام ساکارید نیز شناخته می شود. اگر این قند شیر که توسط آنزیمی به نام لاکتاز آزاد شده در روده ها تجزیه می شود و در خون مخلوط می شود، به مقدار کافی در بدن ترشح نشود، وضعیتی به نام عدم تحمل لاکتوز ایجاد می شود. این اختلال که تقریباً 75 درصد از جامعه را در بر می گیرد، برای بیان سوء هاضمه افراد مصرف کننده شیر و لبنیات استفاده می شود. 
لاکتوز به عنوان نوعی قند برجسته است که هم برای نظم دستگاه گوارش و هم برای نسبت گلوکز و گالاکتوز در خون مهم است. لاکتوز که برای فرآیندهایی مانند رشد استخوان و دریافت پروتئین سالم در بدن از اهمیت بالایی برخوردار است، می تواند توسط افراد عادی از شیر و محصولات لبنی به دست آید. در صورت عدم تحمل لاکتوز، مصرف سالم لاکتوز را می توان با استفاده از روش های مختلف درمانی حمایت کرد. به لطف روش های درمانی مختلف مانند رژیم های غذایی بدون لاکتوز، بارگذاری آنزیمی و قرار گرفتن در معرض، مشکلات ناشی از عدم تحمل لاکتوز را می توان تا حد زیادی از بین برد. 

علائم و آزمایش عدم تحمل لاکتوز

عدم تحمل لاکتوز در صورت عدم درمان مناسب می تواند باعث مشکلات گوارشی جدی شود. بنابراین شناخت علائم عدم تحمل لاکتوز و تشخیص زودهنگام آن ضروری است. آزمایش های مختلفی نیز برای جلوگیری از مشکلات احتمالی و جلوگیری از پیشرفت مشکلات گوارشی انجام می شود. در میان علائم عجیبعدم تحمل لاکتوز:

  • درد و گرفتگی شکم،
  • تورم،
  • اسهال (بیش از یک مدفوع آبکی در طول روز)
  • حالت تهوع،
  • گاز،
  • دل درد وجود دارد. 

یبوست نیز در میان علائم عدم تحمل لاکتوز در بزرگسالان دیده می شود. اگر این علائم را دارید مراجعه به متخصص مفید است. برای جلوگیری از تشدید ناراحتی و مزمن شدن مشکلات مربوط به معده مانند گاستریت و زخم، دریافت توصیه های متخصص بسیار مهم است. 

متخصصان می توانند معاینه ای را با چندین آزمایش و همچنین علائم برای تعیین عدم تحمل لاکتوز انجام دهند. تست های مورد استفاده برای تعیین این اختلال را می توان به شرح زیر فهرست کرد:

  • تست تنفس هیدروژنی: لاکتوز که توسط بدن قابل تحمل و هضم نیست، باعث تشکیل هیدروژن در روده می شود. برای انجام این آزمایش از شما خواسته می شود که یک محصول حاوی لاکتوز مصرف کنید. 10-15 دقیقه پس از مصرف لاکتوز، از شما خواسته می شود که آن را در کیسه ای باد کنید. پس از دمیدن در کیسه های مختلف در فواصل زمانی معین، نمونه های هوای محبوس شده در داخل کیسه ها بررسی می شوند. در حالی که میزان هیدروژن در تنفس افراد عادی کم است، این میزان در تنفس افراد مبتلا بهعدم تحمل لاکتوز زیاد است. اگر محتوای هیدروژن در نفس شما زیاد باشد، می توان تشخیص مرتبطی انجام داد.
  • تست اسیدیته مدفوع: اگر لاکتوز به درستی در بدن جذب و هضم نشود، می تواند باعث تشکیل اسید شود. تشخیص اسید در مدفوع، که از تخمیر لاکتوز توسط روده ها به وجود می آید، به شناسایی عدم تحمل لاکتوز کمک می کند. برای انجام این آزمایش مهم است که مدفوع تازه باشد. 
  • تست عدم تحمل لاکتوز: افراد عادی پس از مصرف لاکتوز افزایش سطح گلوکز در خون خود را تجربه می کنند. از آنجایی که هیچ تغییری در سطح گلوکز و گالاکتوز در افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز وجود ندارد، این اختلال با آزمایش خونتست عدم تحمل لاکتوز قابل تشخیص است.

با انجام یکی از این تست ها با تایید متخصص می توان مشاهده کرد که آیا فرد دچار عدم تحمل لاکتوز است یا خیر. توصیه می شود افرادی که علائم این اختلال فوق العاده رایج را دارند در اسرع وقت به بخش های مربوطه مراجعه و توسط پزشک متخصص معاینه شوند.

درمان عدم تحمل لاکتوز

هنگام درمان عدم تحمل لاکتوز، موثرترین راه برای تسکین علائم این است که از محصولات حاوی لاکتوز دوری کنید. مشکلات جذب لاکتوز را می توان با محدود کردن مصرف محصولات کاهش داد. با این حال، حذف کامل لاکتوز از زندگی حتی توسط پزشکان توصیه نمی شود. همچنین حاوی مواد معدنی مهم برای رشد استخوان و بدن مانند لاکتوز و کلسیم است که به دستیابی به ارزش های غذایی مهم مانند پروتئین و B12 کمک می کند. مکمل لاکتوز مهم است زیرا کمبود این مواد معدنی در بدن باعث مشکلات سلامتی مختلفی می شود. 

در طول درمان نیز می توان از آماده سازی هایی که به هضم لاکتوز کمک می کنند استفاده کرد. این فرآورده ها که آنزیم لاکتاز را آزاد می کنند، می توانند بلعیده شوند یا به غذاها اضافه شوند. به این ترتیب می توان مشکلات ناشی از دریافت لاکتوز را در بدن کاهش داد. 

اطمینان از دریافت لاکتوز از طریق یک سیستم قرار گرفتن در معرض منظم نیز می‌تواند بر روند درمان تأثیر مثبت بگذارد و به بدن اجازه می‌دهد تا سازگار شود. همچنین می توان مشاهده کرد که پس از مصرف دوزهای کم لاکتوز روزانه، بدن تقریباً در دو هفته به لاکتوز عادت می کند. مصرف پروبیوتیک و پری بیوتیک نیز از جمله مکمل هایی هستند که توسط تحقیقات حمایت شده و برای عدم تحمل لاکتوز مفید هستند. 

با رعایت تمامی این مراحل و رعایت رژیم غذایی زیر نظر پزشک می توانعلائم آلرژی به لاکتوز را از بین برد. به این ترتیب، قبل از پیشرفت مشکلات عدم تحمل لاکتوز، می توان از بیماری های جدی پیشگیری کرد. 

با Karaca گزینه های محصول بدون لاکتوز خود را بسازید!

به لطف شیر بدون لاکتوز که به طور خاص برای افرادی که نمی خواهند لاکتوز مصرف کنند اما می خواهند نیازهای خود مانند کلسیم و پروتئین را تامین کنند، می توان دستور العمل های مختلفی تهیه کرد. سؤال شیر بدون لاکتوز به چه معناست؟ بر این اساس اغلب پرسیده می شود. انواعی که حاوی ساکارید نیستند و حاوی محتوایی هستند که از کلسیم و سایر مواد مغذی پشتیبانی می کنند، گزینه های شیر بدون لاکتوز را تشکیل می دهند. به لطف شیر بدون لاکتوز و گیاهی، می توان غذاهایی مانند پنیر بدون لاکتوز و ماست درست کرد. بنابراین، بدون لاکتوز به چه معناست؟ مفهوم بدون لاکتوز برای اشاره به گروه های غذایی که حاوی ساکارید لاکتوز نیستند استفاده می شود. Karaca همچنین با لوازم خانگی خود که به شما امکان می دهد غذاهای بدون لاکتوز درست کنید، جلب توجه می کند. در اینجا دستور العمل های بدون لاکتوز وجود دارد که می توانید با Karaca درست کنید!

بستنی بدون لاکتوز

به لطف Karaca می توان بستنی یکی از محبوب ترین طعم های تابستانی تهیه کرد و آن را بدون لاکتوز مصرف کرد. تنها کاری که برای این کار باید انجام دهید این است که مواد بستنی بدون لاکتوز و دستگاه بستنی کاراکا را تهیه کنید. پس از آن می توانید با خیال راحت هر چقدر که می خواهید بستنی درست کنید و نوش جان کنید. 

ماست بدون لاکتوز

ماست به عنوان یک فرآورده جانبی ضروری با وعده های غذایی متمایز است. از آنجایی که مصرف ماست برای افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز خطرناک است، باید این محصول را بدون لاکتوز تهیه کرده و با دستور العمل های خاصی تهیه کنند. دستگاه ماست کاراکا را می توان برای تهیه آسان ماست بدون لاکتوز در خانه استفاده کرد. با قرار دادن مواد در این دستگاه، ماست بدون لاکتوز را می توان با خیال راحت و آسان به دست آورد.

اسموتی بدون لاکتوز

اسموتی ها را می توان بدون لاکتوز نیز تهیه کرد و توسط افراد مبتلا به عدم تحمل مصرف کرد. برای تهیه اسموتی بدون لاکتوز، کافی است از اسموتی-بلندر Karaca استفاده کنید. با استفاده از این محصول می توان مخلوط های بدون لاکتوز را با خیال راحت و سریع تهیه و مصرف کرد. با استفاده از این محصول مطابق با دستور پخت و مواد تشکیل دهنده مربوطه می توانید با حداقل تلاش اسموتی های خوشمزه درست کنید.

در میان لوازم خانگی کاربردی در Karaca، می توانید گزینه هایی برای تهیه نوشیدنی های بدون لاکتوز مانند چای و قهوه به صورت عملی نیز بیابید. با انتخاب محصولاتی مانند قهوه ساز فیلتر Karaca و چای ساز می توانید نوشیدنی های خود را هم به سرعت و هم به راحتی تهیه کنید.

 

 

محصولات جایگزین برای عدم تحمل لاکتوز در خانه بسازید!